تلفن: ۳۸۴۴۲۳۲۵-۰۵۱

فلسفه ارز دیجیتال


پول مجازی چیست؟

پول مجازی به هر پولی گفته می شود که بتوان آن را از طریق اینترنت انتقال داد. پی پال، وبمانی، بیت کوین، اتریوم و نمونه هایی از پول مجازی هستند.

به عبارت دیگر بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال خود زیر مجموعه پول های مجازی است. پول های مجازی به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تبدیل می شوند. پول های مجازی غیرمتمرکز اصطلاح ارزهای رمزپایه یا ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) نامیده می شود. پول های مجازی متمرکز زیر نظر یک شرکت یا موسسه واسطه ای خاص فعالیت می کنند. مثلا پی پال یک پول مجازی متمرکز است.

 

تفاوت ارزهای مجازی متمرکز و غیرمتمرکز

در حوزه پول های مجازی غیرمتمرکز تراکنش ها توسط پایگاه داده توزیع شده به اسم بلاک چین، انجام می شوند و شرکت خاصی مالک آن ها نیست. کاربران بدون نیاز به ثبت نام می توانند با نصب کیف پول ارز مورد نظر در کامپیوتر یا موبایل خود تراکنش های خود را بدون واسطه و به صورت همتا به همتا انجام دهند. این ارزها پشتوانه ارزهای دیگر را ندارند و به صورت کاملا یکتا فعالیت می کنند. مثلا بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که بدون واسطه فعالیت می کند و واحد های آن به صورت غیرمتمرکز استخراج و توزیع می شوند و قیمت آن متغیر خواهد بود.

همچنین ببینید: تاریخچه پول

در پول های مجازی متمرکز، ارز توسط ارزهای سنتی پشتیبانی می شود. مثلا پشتوانه پی پال دلار است. به نوعی نمی توان گفت که پی پال یک ارز است. مثلا شما با شارژ کردن ۱۰۰۰ دلار ، ۱۰۰۰ واحد پی پال دریافت خواهید کرد و زمان فروش آن باز هم به اندازه ۱۰۰۰ دلار پول دریافت خواهید کرد. ارز های متمرکز توسط شرکتی خاص ارائه می شود و به عبارت دیگر کیف پول آن فقط روی یک یا چند سایت مخصوص قابل دسترسی است. همچنین برای استفاده از آن ها نیاز به ثبت نام دارید.

 

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است. بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.

ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کنند، رمزنگاری های ارزهای دیجیتال غیرقابل هک و پیگیری هستند.

ابتدا رمزنگاری در جنگ جهانی دوم برای انتقال پیام و فرمان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت. در عصر دیجیتال، ریاضیات و علوم کامپیوتر برای امنیت ارتباطات، اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرارگرفته اند.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین است که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد و اکنون پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال است. در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده اند. در حال حاضر حدود ۹۰۰ ارز دیجیتال در بازارهای جهانی تجارت می شود.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند؟

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند. اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند. بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال (به جز توکن ها) توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می شوند.

 

ارزهای دیجیتال مشهور
  • بیت کوین:بیت کوین اولین و محبوب ترین ارزدیجیتال است. بیت کوین توسط فردی (یا افرادی) ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. ارزش کل بازار بیت کوین اکنون بیش از ۷۰ میلیارد دلار است.
  • اتریوم: در سال ۲۰۱۵ توسعه یافته است، اتریوم بلاک چین مخصوص خود را دارد به همین دلیل به آن بلاک چین دوم هم گفته می شود. اتریوم فقط یک روش پرداخت نیست. روی بلاک چین اتریوم، قرارداد های هوشمند غیرمتمرکز اجرا می شود. بیش از ۹۰ درصد توکن های موجود روی پلتفرم اتریوم فعالیت می کنند.
  • ریپل: ریپل یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز مشهور است. ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا عرضه شد.
  • لایت کوین: این ارز با تغییراتی در بیت کوین مانند انجام سریع تر تراکنش ها واستخراج راحت تر، در سال ۲۰۱۳ عرضه شد.
چرا ارزهای دیجیتال محبوب هستند؟

ارزهای دیجیتال به منظور امنیت و ناشناس بودن ساخته شده اند. تقلب درتراکنش های ارزهای دیجیتال جایگاهی ندارد. کسی مالک آن ها نیست و کسی نمی تواند آن ها را متوقف یا هک کند. آن ها غیرمتمرکز هستند و واسطه ها را حذف می کنند.

استفاده از ارزهای دیجیتال نیاز به ثبت نام یا مدارک ندارد. فرایند استخراج برای همه مقدور است و همه می توانند با سخت افزار های مناسب از آن کسب درآمد کنند.

 

چگونه ارز دیجیتال داشته باشیم

 

به گزارش واحد اخبار و اطلاع رسانی سیتکس‌کوین CitexCoin؛ در حوزه ارزهای رمزنگاری شده و به نقل از سایت راه پرداخت؛ پس از ثبت رکورد جدید بیت‌کوین در میان ارزهای دیجیتال و رد کردن مرز ۷۰۰۰ دلار در روزهای اخیر، بازار ارزهای دیجیتال یا رمزنگاری‌شده (cryptocurrency) بیش‌ازپیش داغ شده و عده‌ای به امید سودآوری به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، این متن را دنبال کنید.

 

چگونه یک کیف‌پول دیجیتال داشته باشم؟

 

قبل از هر کاری باید ارز دیجیتالی که تمایل به خرید آن را داریم مشخص کنیم. ارزهای دیجیتال در کیف‌پول (wallet) مخصوص به خود نگهداری می‌شوند، پس شما نیاز دارید کیف‌پول یا کیف‌پول‌هایی که از ارز مورد نظر شما پشتیبانی می‌کنند را پیدا کنید. به‌طور مثال می‌توانید از وب‌سایت شناخته‌شده‌ی blockchain.info برای نگهداری بیت‌کوین با نماد BTC در معاملات دیجیتال) و اِتِریوم (با نماد ETH)، و یا  bitfinex.com یک بستر چندمنظوره با قابلیت پشتیبانی از چندین ارز دیجیتال) استفاده کنید. پس از ساخت یک حساب کاری در وب‌سایتی که کیف‌پول شما محسوب می‌شود، یک آدرس کیف‌پول به شما داده می‌شود که می‌توانید برای انتقال یا دریافت ارز دیجیتال از آن استفاده کنید. در آینده به تفصیل در مورد مراحل مختلف ایجاد حساب کاربری برای دریافت کیف‌پول صحبت خواهیم کرد.

 

چگونه ارز دیجیتال را خریداری کنیم؟

 

یکی از روش‌های داشتن ارزهای دیجیتال خرید مستقیم آن از صرافی‌های آنلاین است. شما با پرداخت معادل ارزی ارز مورد نظر به ریال می‌توانید ارز دیجیتال دلخواه خود را خریداری کنید. برای این‌کار باید آدرس کیف‌پول خود را به صرافی ارائه دهید تا ارز موردنظر به کیف‌پول دیجیتال شما منتقل شود. همچنین می‌توانید ارز دیجیتال خود را به ریال تبدیل کرده و به یکی از حساب‌های بانکی خود نزد بانک‌های ایرانی داخلی منتقل کنید

صرافی های ایرانی مشهور:

  • okex.ir
  • digiexchange.net

چگونه ارز دیجیتال را تبدیل کنم؟

ممکن است به دلیل عدم دسترسی به ارز مورد نظر شما (عدم موجودی یا فروش توسط صرافی‌های داخلی) و یا دلایل دیگر نیاز به این باشد که یکی از ارزهای در دسترس را خریداری کنید و سپس به ارز دیجیتال مورد نظر خود تبدیل کنید. برای این‌کار می‌توانید از وب‌سایت‌های تبدیل ارز دیجیتال استفاده کنید. نحوه‌ی کار این سایت‌ها به این‌گونه است که با ارسال ارز موجود شما به سایت، معادل موردنیاز ارزی آن به حسابی که تعیین کرده‌اید منتقل می‌شود. باید توجه داشت که زمان مورد نیاز برای تبدیل ارز با توجه به حجم انتقالی و کارمزد تعیین شده متغیر خواهد بود. چگونگی تبدیل ارزها در مطالب آینده به تفصیل خواهد آمد

برخی از وب‌سایت‌های معتبر برای این‌کار اشاره کرد

 

  • www.changelly.com
  • www.changer.com

با این ارز دیجیتال چه‌کاری می‌توانم انجام دهم؟

 

پس از رسیدن ارزش ارز موجود در کیف‌پول شما به میزان مورد نظر، می‌توانید با تبدیل آن به ریال یا ارزهای دیجیتال دیگر، به سودآوری برسید. هچنین امروزه برخی از بسترهای آنلاین امکان خرید از فروشگاه‌های آنلاین معتبر مانند آمازون با استفاده از بیت‌کوین یا دیگر ارزها را به شما می دهند.

جالب است بدانید بسترهایی مانند سهام  فلزات و اوراق بهادر و خرید پول های خارجی با استفاده از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را به شما می دهد

 

 

 

 

کیف پول

معرفی کیف پول وب MyEtherWallet

 

پشتیبانی از ارز: اتریوم

سیستم عامل های قابل استفاده: شبکه جهانی وب

MyEtherWallet یکی از بهترین سرویس های کیف پول ساز برای ارز اتریوم است. این سرویس از نوع سورس باز و تحت جاوا اسکریپت تراکنش ها را انجام می دهد.

MyEtherWallet به شما توانایی ایجاد کیف پول جدیدی می دهد تا بتوانید اتر خودتان را ذخیره کنید . این سایت فقط کیف پول شما را می سازد و شما می توانید آن را دانلود کنید و روی کامپیوتر خود ذخیره کنید فرایند به طور کامل بر روی کامپیوتر شما انجام می شود، نه سرور های سایت. بنابراین، هنگامی که شما یک کیف پول جدید ایجاد می کنید، مسئولیت نگهداری از آن با خودشماست

MyEtherWallet.com در حقیقت “کیف پول وب” نیست. شما یک حساب کاربری ایجاد نمی کنید. در این سایت شما کیف پول خود را می سازید و در کامپیوتر خود ذخیره می کنید و با رمزی کیف پول خود را قفل می کنید. سپس زمان انجام تراکنش، کیف پول ذخیره شده ی خود را آپلود می کنید و با وارد کردن رمز کیف پول اجازه تراکنش پیدا می کنید.

در این سایت امکان مبادله بیت کوین به اتریوم را هم دارید. این سایت همچنین قابلیت اتصال و کنترل کیف پول های سخت افزاری هم دارد.

 

کیف پول دسکتاپ

 

این کیف پول ها برای دانلود و استفاده در لپ تاپ ها و رایانه های شخصی طراحی شده اند. آنها حتی وقتی که کامپیوتر به اینترنت متصل نیست، قابل دسترسی هستند. این کیف پول ها برای سیستم عامل های مختلف مانند ویندوز، سیستم عامل مک و اوبونتو در دسترس هستند. کیف پول Armory بهترین کیف پول دسکتاپ است، به خصوص با توجه به ویژگی های امنیتی آن. انواع دیگر کیف پول دسکتاپ که مناسب هستند عبارتند از: Multibit، mSIGNA و Hive

 

کیف پول های موبایل

امرزه که برای اکثر کارهای روزمره از تلفن همراه استفاده می کنیم ، استفاده از کیف های بیت کوین برای گوشی های هوشمند شما بسیار راحت است. کیف پول های Mycelium و Blockchain هر دوبرای پلتفرم های اندروید و IOS در دسترس هستند. برای بلک بری، Bittoin Wallet مناسب ترین کیف پول در این سیستم عامل است. شاید یکی از ویژگی های مفید در کیف های موبایل، به جز ویژگی های امنیتی پیشرفته، قابلیت کد QR است. این کد امکان پرداخت های فوری را میسر می سازد.

کیف پول های آنلاین وب

این خدمات توسط شرکت های خدمات کیف پول شخص ثالث در سرویس های ابری ارائه می شود. دسترسی به این کیف پول، تنها از طریق اتصال به اینترنت امکان پذیر است. Coinbase، Circle وblockchain چند مورد از ارائه دهندگان این خدمات هستند. همچنین کیف پول Bitgo از نوعی الگوریتم امنیتی برای قفل کردن حساب ها استفاده می کند.از سوی دیگر، کیف پول Coinkite، امکان ایجاد حساب های چند کاربره را فراهم می کند.

 

کیف پول های فیزیکی

با کیف های کاغذی می توانید بیت کوین های خود را به طور مداوم به صورت سرد (آفلاین) نگهداری کنید. شما می توانید این نوع کیف پول ها را در گاو ضندوق خود مانند دیگر ارزهای سنتی محافظت کنید. برای ایجاد کیف پول کاغذی، از سایت هایی مانند Bitaddress.org یا Blockchain.info می توانید استفاده کنید. هنگامی که کیف پول های کاغذی تولید می شوند می توانید آن ها را توسط پرینتر، روی کاغذ چاپ کنید.